Úplně jako u babičky

Úplně jako u babičky

  • 11 Úno, 2019
  • By Admin:
  • Comment: 0

Není rozhodně žádnou ostudou, pokud se člověk rozhodne propadnout alespoň tak trochu kouzlu zašlých časů. Protože i nějaká ta špetka nostalgie má v našich myslích tradičně své místo a ne vše, co vypadá staře a nemoderně, nezasluhuje nic jiného než odvoz někam na smetiště, případně jiný způsob zprovození ze světa.
ložnice z masivu
Je mezi námi dost i těch, kdo se velice rádi vracívají do dob svého dětství a mládí a kdo si z téhož důvodu domů pořizují i věci, jež ony dřívější a dnes už pozapomenuté doby ztělesňují a připomínají.
Proč by třeba musel jeden nezbytně spát jenom v té nejmodernější ložnici z kovu a skla, že? Proč by si naopak nemohl hovět v něčem, co mu připomíná dejme tomu ložnici, jakou mívali jeho prarodiče ve svém starodávném venkovském domečku?
Taková má přece své nepopiratelné kouzlo. Vzpomínáte si třeba na onu velkou a masivní dřevěnou postel s nadýchanými peřinami, tak odlišnými od dnešních všudypřítomných tenkých prošívaných dek? Vzpomínáte si na ten starý rustikální nábytek kolem?
pootevřené okno
A proč byste totéž nemohli mít i dnes, že? Pokud se vám to líbí. Proč by váš domov nemohl být tvořen
1) dřevem,
2) přírodními materiály,
3) stylovými doplňky,
4) a květinami?
Proč by pak takové právě zmíněné květiny nemohly být ve vašem bytě doslova všude, kupříkladu
a) řezané ve vázách,
b) živé v truhlících či květináčích,
c) vyobrazené na stěnách, povlečení, závěsech a klidně i kdekoliv jinde?
Proč byste si tu nedopřáli třeba i masivní dřevěný nábytek s originálními skříněmi, skříňkami, stolečky a podobně, pořízený třeba ve starožitnictví nebo z nějaké pozůstalosti, kupříkladu bílé barvy nebo pastelových odstínů?
postel u okna
A chybět by tu nemělo zřejmě ani něco proutěného, něco jako koše a košíčky, jež dobře poslouží jako dekorace a kdo ví co ještě.
A těch maličkostí, jimiž by se dalo takové prostředí dovést až k naprosté dokonalosti! Co třeba nebesa nad postelí? Co podnos do postele? Co porcelán a keramika? A co krajky a výšivky, respektive něco z lněného plátna?
Prostě i dnes můžete bydlet velice podobně jako vaše babičky a vaši dědečkové. A nikdo vám přitom nebude vyčítat, že jste snad nějak zaostalí. Právě naopak – kdekdo vám to bude možná i hodně závidět.